א

און דה אור - En Dehors


פירוש המונח: תנועה כלפי חוץ - עם כיוון השעון בתרגילים השונים המונח En- dehors מציין שהרגל נעה החוצה - מלפנים לאחור. בפירואטים מציין כי הסיבוב נעשה החוצה לכיוון הרגל העובדת.
און דה דאן - En Dedans


פירוש המונח:תנועה כלפי פנים - נגד כיוון השעון בתרגילים השונים En- dedans בא לציין שהרגל נעה בתנועה מאחור לפנים. בפירואטים המונח מציין שהסיבוב נעשה פנימה לכיוון הרגל התומכת
און ארייר - En Arriere


לנוע לאחור. מציין כי כיוון התנועה ברגל העובדת זזה לאחור.
און אוון - En Avant


פירוש המונח:לנוע קדימה. מציין כי כיוון התנועה ברגל העובדת זזה קדימה.
אל אסקונד - A La Seconde/ Decote


פירוש המונח: מנח הרגליים בתנועה צידית. בתרגילים השונים כיוון התנועה זזה לצדדים. נקרא גם דקוטה.
אוברט - Ouvert


פירוש המונח:פתוח. מציין כי מנח, צעדים, קפיצות מסתיימים בפוזיציה פתוחה. למשל קפיצת - סיסון אוברט.
און פאס - En Face


פירוש המונח: ממול, לפנים. מתאר פוזיציה בסיסית כשהרקדן פונה היישר אל הקהל. נקרא גם 0 בשיטת לאבן.
Epaulement - אפולמו


פירוש המונח: תנועת הכתפיים. מתייחס לתנועת הסיבוב בפלג הגוף עליון - מהמותניים ומעלה. רוטציה של הכתפיים, כאשר כתף אחת פונה קדימה ואילו הכתף השניה פונה לאחור.
אפולה - Epaule


פירוש המונח: איזון הגוף. שליטה ותמיכה של גוף הרקדן בכל האיברים - אגן, כתפיים, רגליים, ידיים וראש.
Efface - אפסה


פירוש המונח: פוזציה פתוחה בעמידה חמישית. אחד מכיווני האפולמו (epaulement). הרקדן עומד בזוית אלכסונית אל הפינה בפוזיציה חמישית ברגליים. כך שרואים רק את הרגל הפנימית והפוזיציה נראית פתוחה. פוזיציה הפוכה מקרואזה.
En Croix - און קרואה


פירוש המונח: תבנית של רצף תנועתי. חוזר על עצמו בסיבוב השעון (בצורה של צלב) הסדר התבניתי: Devant --- To - 2nd --- Derriere --- Again To - 2nd התנועה היא לכיוון En Dehors ו -En Dedansמתבצע בבר ובאמצע.
Ecarte - אקרטה


פירוש המונח:תנועה לצדדים / הפרדה במרחב. אחד מכיווני האפולמו. הרגל העובדת בפוזיציה שנייה על הרצפה או באוויר. קיים אקרטה דבו - מותחים את הרגל לפינה התחתונה של הבמה. ו - אקרטה דרייר - מותחים את הרגל לפניה העליונה של הבמה.

ב

בר הבלט - Bar


הבר הוא מעין מעקה שנועד לתמוך בשיווי המשקל של הרקדן לאורך התרגילים השונים. גובה הבר הוא כ- 110 ס"מ לרקדנים בוגרים, ו - 80 ס"מ לרקדנים צעירים. תרגילי הבר: 1. Plie 2. Battement Tendu 1 st 3. Battement Tendu 5 th 4. Battement Degage/Jette/Pique 5. Rond De Jambe A Terre 6. Battement Fondu 7. Rond De Jambe En Lire 8. Battement Frappe 9. Adagio 10. Grand Battement

ג


ד

דה וון - Devant


פירוש המונח: לפנים. מונח זה מציין כי התנועה מתבצעת לפנים - במקום ללא התקדמות עם הרגל העובדת. בתרגילים השונים מציין כי הרגל העובדת פותחת / סוגרת לפנים.
דרייר - Derriere


פירוש המונח: לאחור. מונח זה מציין כי תנועה המתבצעת לאחור - במקום ללא התקדמות עם הרגל העובדת. בתרגילים השונים מציין כי הרגל העובדת פותחת / סוגרת לאחור.
En Diagonale - דיאגונל


פירוש המונח:התקדמות מהפינה באלכסון. מציין שהצעד מתקדם בקו ישר על האלכסון.
Dessus - דה סוֹ


פירוש המונח: מעל. מציין שהרגל העובדת עוברת מלפני הרגל התומכת.
Dessous - דה סוּ


פירוש המונח: מתחת. מציין שהרגל העובדת עוברת מאחורי הרגל התומכת.

ה


ן


ז


ח


ט


י


כ


ל


מ

Maneges - מנאז׳


פירוש המונח: תנועה במעגל. מציין שהצעד מתבצע בהתקדמות במעגל.

נ


ס

סוסו - Sousus


פירוש המונח:הצמדת הרגליים ביחד בעמידה חמישית. הצמדה ברלווה אל עמידה חמישית מתוחה והדוקה - נראה כמו רגל אחת, על קצות האצבעות או על הפוינט.

ע


פ

פור דה ברה - Port De Bras


פירוש המונח: תנועת החזקת הידיים. מעבר מפוזיציית ידיים אחת לשנייה, תנועת הידיים עוזרות לרקדן לנשום תוך כדי הריקוד. ביצוע הפור - דה - ברה צריך להתבצע מהשכמות והתנועה חלקה וזורמת. הידיים ארוכות ועגולות בצורת קשת וכפות ידיים רכות. בדך כלל העיניים ילוו את תנועת הידיים.
פלייה - Plie


פירוש המונח: כפיפת ברכיים. מטרת הפלייה - בראש ובראשונה כחימום, גמישות ואלסטיות למפרקים וכהכנה לקפיצות. מהירות הפלייה צריכה להיות איטית ומתמשכת, על מנת לאפשר ביצוע כפיפת הברכיים בהדרגתיות, ללא רעידות ובצורה חלקה. נשתמש בקצב של 3/4. מבצעים ליד הבר ובמרכז בכל הפוזיציות.
פרמה - Ferme


פירוש המונח: סגור. מנח, צעדים, קפיצות בהן נדרש הרקדן לסגור את הרגל העובדת בנחיתה. למשל: ג'טה פרמה, סיסון פרמה.

צ


ק

Croise - קרואזה


פירוש המונח: פוזיציה סגורה בעמידה חמישית ברגליים. זהו אחד מכיווני האפולמו (epaulement). הרקדן עומד בזוית אלכסונית אל הפינה בקרוס סגור בין הרגליים בפוזיציה חמישית. כך שרואים כמעט רק את הרגל הקדמית.

ר

רלווה - Releve


פירוש המונח: להתרומם, לעלות, להמתח למעלה. הרלווה מתבצע על ידי ניתוק העקבים והעברת המשקל אל חמשת האצבעות. נקרא גם רייז.

ש


ת


מילון מונחים